Joie i-Snug 2 är ett babyskydd från nyfödd upp till ca 12 månader. Godkänd enligt den senaste säkerhetsstandarden i-Size. Babyskyddet går att använda på vagnen som travelsystem.
i-Snug fokuserar på komfort för barnet och det extra mjukta och ombonad spädbarnsinlägg gör att även den allra minsta bebisen sitter bra. Inlägget tas ur när barnet är äldre. Huvudstödet har 3 lager av patenterad foam Intelli-Fit™ som ger ett ultimat sidokrocksskydd. Mjukt och hållbart material som tåler att användas men som samtidigt är mjukt mot ditt barn. Nackstödet går att justera i flera olika lägen i takt med hur ditt barn växer.
Fristående sufflett som går att expandera så den täcker ännu mer. I-Level har en 3 punktsele som håller barnet på plats.
Joie I-Snug går att bälta fast i bilen eller så installeras den med någon av de två isofixbaser som passar till. Den ena basen I-base LX 2 är en enklare bas med isofix och den andra i-Base Encore är mer avancerad med en roterbar platta som gör att babyskyddet kan roteras mot dörröppningen för att enklare sätta i och ta ur barnet ur bilen. Med den roterbara basen i-Base Encore kan du även klicka på nästa bilbarnstol från ca 6 månader-4 år.
Mått: L 65 cm, B 43,5 cm H 57 cm
Vikt: 3,35 kg
Färg: laurel (grön)
Kompatibel med:
Maxi-cosi Fame
Emmaljunga 2023 adapter
Crescent Prestige adapter
Cybex Gazelle
Talios/Balos
Priam
Britax Smile
Nuna adaptrar
Joie Vinka
Jiffle
Joolz geo 3 adaptrar
Joolz Hub
Joolz Hub 2
Thule Sleek
Nuna Mixx Next
Easywalker Zoey